ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Inspiracje / Pomysł na zdjęcie

Użyj zoomu w nocnym krajobrazie

2015-07-24
12 komentarzy
212
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Użyj zoomu w nocnym krajobrazie
Sfotografuj gwiazdy w postaci smug. W praktyce efekt ten można uzyskać, zmieniając ogniskową w trakcie naświetlania...

Jeżeli masz już w swoim portfolio klasyczne ujęcia, ukazujące ślady gwiazd zarejestrowane w wyniku użycia długiego czasu naświetlania, dlaczego nie miałbyś spróbować zrobić czegoś bardziej ambitnego, takiego jak to niezwykłe "zoomowane" zdjęcie nieba, autorstwa Lincolna Harrisona?

Choć do połączenia ujęć w całość wykorzystany został Photoshop, to sam efekt został osiągnięty w bardzo prosty sposób od razu podczas realizowania ujęcia - wystarczyła zmiana ogniskowej obiektywu w trakcie naświetlania. Rzecz wydaje się prosta, ale aby uzyskać zachwycające rezultaty, należy zastosować pewien trik. "Zdjęcie nieba złożone jest z czterech lub pięciu, wykonanych z odmiennymi wartościami zoomu, ujęć różnych części nieboskłonu (aby otrzymać więcej smug, niż w przypadku zarejestrowania jednej fotografii), a te zostały połączone za pomocą trybu mieszania warstw Jaśniej w Photoshopie" - mówi Lincoln. "Na ten obraz w tle nałożyłem następnie fotografię pierwszego planu, używając odwróconej maski".

Dojście do efektu płynnego zoomowania przy tego typu zdjęciach wymaga nieco większej precyzji niż normalnie. Lincoln wyjaśnia: "Ustawiłem 30-sekundowy czas otwarcia migawki, a następnie - przed rozpoczęciem naświetlania - lekko rozostrzyłem obiektyw. Po około pięciu sekundach zacząłem obracać pierścień regulacji zoomu (zwiększając kąt widzenia obiektywu) i jednocześnie przywracając właściwe ustawienie ostrości. Rozostrzenie spowodowało, że jeden koniec smug jest grubszy, co sprawia wrażenie, że smugi gwiazd rozchodzą się od jednego punktu w centrum obrazu".

Największą trudność stanowi zachowanie niezmienionej pozycji aparatu. "Używam statywu Gitzo z serii 3, który jest bardzo stabilny, ale to i tak nadal bardzo skomplikowane zadanie. Podobnie zresztą, jak obracanie z odpowiednią prędkością pierścieni regulacji ostrości i zoomu. Zwykle powtarzam cały proces około 50 razy, aby osiągnąć cztery lub pięć udanych zdjęć" - wyjaśnia Lincoln.

Zoomowanie w trakcie długiej ekspozycji - o czym warto pamiętać

  • Sprawdź, czy akumulator w aparacie jest w pełni naładowany i zabierz również ze sobą zapasowe ogniowo, o ile je masz; ciągłe sprawdzanie uzyskanych efektów na tylnym wyświetlaczu w niskiej temperaturze szybko wyczerpuje baterie.
  • Fotografuj w trybie manualnym i ustaw 30-sekundowy czas otwarcia migawki. W celu uzyskania jaśniejszego lub ciemniejszego obrazu, eksperymentuj z różnymi wartościami czułości i przysłony.
  • Jeśli zoomowane smugi gwiazd nie są proste, to najprawdopodobniej statyw nie jest wystarczająco stabilny. Sprawdzić, czy złącza na nogach są mocno zaciśnięte. Staraj się też nie używać zbyt dużej siły do obracania pierścieni na obiektywie.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl