ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Irix 11 mm f/4 - ultraszeroki kąt oficjalnie zaprezentowany Jan Wodziński

2016-09-22
4 komentarzy
19
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Irix 11 mm f/4 - ultraszeroki kąt oficjalnie zaprezentowany
Irix oficjalnie zaprezentował swój drugi pełnoklatkowy obiektyw manualny - 11 mm f/4,0 będzie dostępny w wersjach Blackstone oraz Firefly

Po udanej premierze ultraszerokokątnego obiektywu Irix 15 mm f/2,4, producent przedstawia nowe rektalinearne, manualne szkło o jeszcze mniejszej, 11-milimetrowej ogniskowej.

Irix 11 mm f/4 zbudowany jest z 16 elementów ustawionych w 10 grupach, w tym kilku soczewek specjalnych. We wnętrzu nowego szkła znajdziemy 4 elementy o wysokiej refrakcji, 3 asferyczne oraz 2 ultraniskodyspersyjne. Kombinacja powyższych soczewek ma gwarantować doskonałą jakość obrazu w całym polu widzenia.

Nowy obiektyw dysponuje elektronicznie sterowaną, 9-listkową przysłoną o maksymalnym otworze f/4. Stałka ostrzy już od 27,5 cm a jej pole widzenia wynosi 126 stopni. Jest ona uszczelniana - odporna na wilgoć oraz kurz a także posiada slot na filtry o wymiarach 30 x 30 mm.

Tak jak obecny już na rynku Irix 15 mm f/2,4, nowy model również będzie występował w dwóch wersjach - Blackstone oraz Firefly - które różnić będzie wykończenie. Korpus pierwszej wersji zbudowany jest ze stopu aluminiowo-magnezowego i wykończony został powłoką zapobiegającą rysom. Oznaczenia zostały wygrawerowane na obiektywie i pokryte fluorescencyjną farbą. Wraz z obiektywem w tej wersji dostaniemy twarde etui.

Wersja Firefly jest nieco uboższa - zbudowana jest z bliżej nieokreślonych, lekkich materiałów a farba którą namalowano oznaczenia nie świeci w ciemności. Obiektyw w wersji Firefly wyposażony jest w miękki pokrowiec transportowy.

Obiektyw waży 730 g bądź 790 g w zależności od wersji a jego wymiary to 118 x 103 mm. Wejdzie do sprzedaży na początku przyszłego roku w wersji z mocowaniem Canon EF, Nikon F oraz Pentax K.

Ta targach Photokina producent pokazał też prototyp kolejnego modelu. Będzie to Irix 45 mm f/1,4, który ma pojawić się w połowie 2017 roku. On także będzie dostępny w wersjach Blackstone i Firefly z mocowaniami Canon EF, Nikon F i Pentax K.

Jan Wodziński

Miłośnik polskich gór i dobrego, najczęściej wysokokalorycznego jedzenia. Odnajduje piękno w każdej ze sztuk, lecz najbardziej pociąga go fotografia - w szczególności modowa i portretowa. Jest fanem nowoczesnych technologii, który z sentymentem patrzy na analogową przeszłość.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl