ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Strefa sprzętu / Fotonews

Pentax K-3 - nowe funkcje, nowe możliwości Krzysztof Mularczyk

2013-10-08
3 komentarzy
10
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Pentax K-3 - nowe funkcje, nowe możliwości
Nowa lustrzanka Pentax K-3 na pierwszy rzut oka nie różni się znacznie od poprzedników, ale wewnątrz znajdziemy same zmiany!

L ustrzanka Pentax K-3 naszpikowana jest nowościami i zdecydowanie wyróżnia się na tle poprzednich modeli z tego systemu. W nowym aparacie prawie wszystko jest nowe - matryca o większej rozdzielczości, bardziej rozbudowany autofokus, szybszy tryb zdjęć seryjnych, większy wizjer, lepszy wyświetlacz, nowe funkcje... to może po kolei!

Zacznijmy od serca - matryca formatu APS-C to 24-megapikselowy CMOS bez filtra dolnoprzepustowego. Możemy zatem spodziewać się ostrych zdjęć, choć, w razie potrzeby, możemy skorzystać z innowacyjnej funkcji redukcji efekt mory, która związana jest ze... stabilizacją matrycy SR. Patent Pentaksa polega na tym, aby wprowadzać matrycę w mikrodrgania, których efekt działania pokrywa się z tym, co uzyskalibyśmy przy obecności standardowego filtru antyaliasingowego, czyli lekkie rozmycie obrazu. Ruchoma matryca jest też wykorzystywana przez funkcję Astro Tracker- na podstawie danych GPS, matryca może minimalnie przesunąć się wraz z ruchem gwiazd na sferze niebieskiej, aby zarejestrować w trakcie dłuższej ekspozycji bardziej punktowy obraz gwiazd. Oczywiście tradycyjny system SR stabilizacji obrazu w korpusie K-3 jest i według producenta również działa lepiej.

Pentax K-3 lustrzanka

Nowy system autofokusa w Pentaksie K-3 nazywa się SAFOX 11 AF i opiera się na 27 czujnikach, z których 25 jest podwójnej precyzji. W specyfikacji systemu istotny jest także szeroki zakres działania od -3 do +18 EV, a to oznacza, że autofokus powinien ustawiać ostrość nawet przy bardzo słabym oświetleniu. Pomaga mu w tym innowacyjna funkcja Pentax Real-Time Scene Analysis System. To oparty na czujniku RGB składającym się z 86 000 pikseli, system pomiaru światła, ale zwiększa on także dokładność ustawiania ostrości i balansu bieli.  

Pentax K-3 to także wydajniejszy tryb seryjny. Może wykonywać zdjęcia z szybkością 8,3 kl./s - w serii rejestruje 22 pliki RAW- lub 60 zdjęć JPEG. 

Kolejna nowość w tej lustrzance podwójny slot na karty pamięci SD oraz 3,2-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,037 Mp. Przeprojektowano także wizjer, ma być dużo jaśniejszy i bardziej wygodny w użytkowaniu. Oferuje 100-procentowe pole widzenia i powiększenie 0,95x.

Pentax K-3 lustrzanka wodoodporny

W nowym Pentaksie dostępny jest także tryb filmowy. Wideo można nagrywać w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 px z szybkością 60i/30p, ale jest też dostępne nagrywanie w formacie wysokiej rozdzielczości 4K (3840 x 2160 px), choć z dużymi ograniczeniami (producent nie podaje szczegółów, ale wszystkiego dowiecie się na pewno z testu).

Pentax K-3 sam w sobie nie może komunikować się zdalnie z urządzeniami mobilnymi, jedynie poprzez specjalne karty pamięci Flu Card z funkcją Wi-Fi możliwe jest wyzwalanie migawki, czy przesyłanie zdjęć na smartfona.

Wszystkie te funkcje zamknięte są w wytrzymałej magnezowej obudowie. Konstrukcja zawiera 92 uszczelnienia, które mają chronić aparat przed wilgocią i pyłem.

Wraz z lustrzanką Pentax K-3, producent zaprezentował dedykowany pionowy uchwyt oraz uszczelniony obiektyw HD Pentax-DA 55-300 mm f/4-5,8 ED WR.

Pentax K-3 lustrzanka

Nie znamy jeszcze ceny, ale Pentax K-3 na pewno obejmie pozycję samca alfa w swoim systemie. Czy jednak jest w stanie konkurować z innymi lustrzankami na rynku? Czy jego nowe funkcje są aż tak innowacyjne i ciekawe, by złapać w macki systemu K nowych użytkowników? Do dzisiejszej nowości podchodzimy z dystansem i z ostateczną opinią na jego temat wstrzymujemy się do momentu, aż trafi do nas testowy model. Wtedy wszystko się wyjaśni!

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl