ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Artykuł promocyjny

Fotografia mobilna, czyli zdjęcia robione "po swojemu" - przeczytaj poradnik

2015-04-16
8 komentarzy
125
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
Fotografia mobilna, czyli zdjęcia robione "po swojemu" - przeczytaj poradnik
Jak wykorzystać smartfona w fotografii? Wskazówki znajdziecie w poradniku "Zdjęcia #poswojemu"

Podczas gdy profesjonaliści emocjonują się kolejnymi premierami aparatów, coraz więcej osób ogranicza swój sprzęt do zwykłego smartfona. Telefon zawsze mamy w kieszeni, a wykonane nim zdjęcie możemy szybko i łatwo zedytować i umieścić w internecie, gdzie zobaczą je nasi znajomi. Porady, sztuczki i triki jak wykorzystać smartfona w swojej fotografii można znaleźć w poradniku "Zdjęcia #poswojemu", przygotowanym przez ING Bank Śląski we współpracy m.in. Digital Camera Polska. Poniżej jego fragmenty.

Stwierdzenie "najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie" chyba nigdy jeszcze nie było tak prawdziwe, jak obecnie. Większość z nas ma bowiem w kieszeniach smartfony - a te, w ciągu ostatnich kilku lat, przeszły niesamowitą wręcz rewolucję technologiczną. Do zalet fotografii mobilnej przekonują się także entuzjaści zwykłych aparatów. Co więcej - coraz częściej właśnie fotografie wykonane telefonem zyskują najwięcej popularności wśród odbiorców. Smartfony zaczynają wyprzedzać tradycyjną fotografię przede wszystkim dzięki łatwości i szybkości edycji oraz możliwości dzielenia się nimi w serwisach społecznościowych.

Bawiąc się fotografią mobilną pamiętaj, że najważniejszy jest pomysł. Liczy się główny temat Twojego zdjęcia.

Fotografia mobilna jest dla każdego - wystarczy poznać kilka prostych trików i stosować je udostępniając swoje zdjęcia w serwisach społecznościowych. Dowodem na potwierdzenie tej tezy są rankingi najpopularniejszych zdjęć na Instagramie w Polsce. Na próżno w nich szukać profesjonalnych fotografów - w czołówce są raczej blogerzy, youtuberzy, modelki oraz gwiazdy mediów i show-biznesu. Światowe trendy wyglądają podobnie - najpopularniejsze konta na Instagramie należą do piosenkarek Beyonce i Ariany Grande czy celebrytki Kim Kardashian. Można oczywiście się zżymać, że często udostępniają fotografie wykonane profesjonalnym aparatem. Ale już na pierwszy rzut oka można rozpoznać zdjęcia zrobione smartfonem - właśnie te cieszą się największą popularnością, bo uchylają rąbek życia codziennego gwiazd.


Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się jak przedmiot lub scena będzie wyglądać w formacie kwadratowym
Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się jak przedmiot lub scena będzie wyglądać w formacie kwadratowym

To co często wyróżnia fotografię mobilną od tradycyjnej to kwadratowy format zdjęć, spopularyzowany przez serwis Instagram. Obecnie także poza nim zyskuje on na popularności, ponieważ daje fotografującemu spore pole do popisu. Kwadrat momentalnie skupia uwagę widza w centrum kadru, a zdjęcia w tym formacie często dużo zyskują, gdy główny temat jest umieszczony w środku kadru. Jest to sprzeczne z zasadą trójpodziału, ale za to może dać bajeczne efekty w formacie kwadratu. Zdjęcia można robić od razu w kwadracie lub też w standardowym formacie pejzażowym i następnie przyciąć je, używając jednej z wielu dostępnych aplikacji do obróbki zdjęć. Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się jak przedmiot lub scena będzie wyglądać w formacie kwadratowym i wtedy postarać się jak najlepiej skomponować zdjęcie.

Coraz częściej właśnie fotografie wykonane telefonem zyskują najwięcej popularności wśród odbiorców. Smartfony zaczynają wyprzedzać tradycyjną fotografię

Bawiąc się fotografią mobilną pamiętaj, że najważniejszy jest pomysł. Liczy się główny temat Twojego zdjęcia. Tło, tekstury i wszystkie inne aspekty pozostają drugorzędne. Nie każdy pamięta nazwiska ubiegłorocznych laureatów Oskarów, ale większość z nas kojarzy słynne selfie zrobione przez Ellen DeGeneres, do którego zaprosiła całą plejadę gwiazd. Zdjęcie, udostępnione ponad 2 miliony razy, zdetronizowało w social mediach fotografię Baracka Obamy umieszczoną po wygraniu drugiej kadencji w Białym Domu i opisane słynnym "Jeszcze cztery lata".


Fotografia mobilna jest dla każdego - wystarczy poznać kilka prostych trików
Fotografia mobilna jest dla każdego - wystarczy poznać kilka prostych trików

Przykłady światowych i polskich gwiazd pokazują, że efektami swoich fotograficznych prac - zdjęciami zrobionymi po swojemu, warto się dzielić. Najpopularniejszym serwisem, służącym do publikowania zdjęć jest Instagram. Najlepsze ujęcia można również zgłaszać do konkursów dla twórców fotografii mobilnej, takich jak organizowany przez ING Bank Śląski konkurs "#POSWOJEMU", dostępny pod adresem www.poswojemu.liczasieludzie.pl. Na najlepszych czeka m.in. udział w warsztatach motywacyjnych z Stéphanem Antigą i Jakubem Bączkiem, trenerami siatkarzy i mistrzami świata.

Chcesz dowiedzieć się więcej o fotografii mobilnej? Zajrzyj do przygotowanego przez ING Bank Śląski we współpracy m.in. Digital Camera Polska poradnika fotografii mobilnej "Zdjęcia #poswojemu": www.poradnikfoto.zafinansowani.pl.

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl