ULUBIONY KIOSK - PRZEJRZYJ I ZAMÓW WERSJA MOBILNA

Warsztat / Teoria

50 sposobów, by zaoszczędzić czas i robić lepsze zdjęcia

2014-02-17
4 komentarzy
1
Facebook Google Wykop Twitter Pinterest
50 sposobów, by zaoszczędzić czas i robić lepsze zdjęcia
Nie traćcie ani chwili! Oto 50 wskazówek, które pomogą Wam zaoszczędzić czas i wyciągnąć z aparatu jeszcze więcej!

Ekspozycja i ostrość

11 Okiełznaj kompensację ekspozycji. Pomimo tego, że system pomiaru światła w większości przypadków podpowiada właściwe parametry, zdarzają się sytuacje, w których trzeba zastosować Kompensację ekspozycji. Główną zasadą przy ustawianiu korekcji jest wybranie ujemnej Kompensacji przy scenach bardzo ciemnych i dodatniej przy tych bardzo jasnych.


Pamiętaj o stosowaniu kompensacji ekspozycji, aby aparat poprawnie dobrał parametry ekspozycji
Pamiętaj o stosowaniu kompensacji ekspozycji, aby aparat poprawnie dobrał parametry ekspozycji

12 Ekspozycja pod światła. Utracone szczegóły w światłach są znacznie trudniejsze do odzyskania niż te w cieniach, szczególnie jeżeli fotografujecie w formacie JPEG. Ponadto wypalone światła wyglądają znacznie mniej naturalnie niż niedoświetlone cienie, dlatego jeżeli fotografujecie mocno kontrastową scenę, najlepiej ustawić ekspozycję pod światła, tak by szczegóły z tej partii zdjęcia były dobrze widoczne.

Foto

Tryb Program

Nawet w trybie Program możecie w pełni kontrolować czas otwarcia migawki oraz wartość przysłony. Wystarczy przekręcić odpowiednie pokrętło, by zmienić pary wartości obu parametrów.

13 Korzystaj z Auto ISO. Auto ISO to opcja zazwyczaj pomijana, ale w parze z Manualnym trybem fotografowania sprawdza się wspaniale. Pozwala na szybki dobór czułości matrycy, adekwatny do zastanych warunków i parametrów. To idealna opcja, gdy robicie zdjęcia sportowe, gdy chcecie zamrozić akcję lub gdy pracujecie z małą głębią. Automatyczne ISO pozwala sprzętowi na dopasowanie czułości matrycy - w zależności od aktualnych warunków oświetleniowych.

14 Korzystaj z Bracketingu (AEB). Jeżeli spotkaliście się z sytuacją, gdy musieliście fotografować w trudnym świetle i nie wiedzieliście, co zrobić, by uzyskać jak najlepsze rezultaty, wypróbujcie opcję bracketngu. Wystarczy wykonać kilka zdjęć (zazwyczaj trzy, wykonywane automatycznie) - jedno powinno być z sugerowaną ekspozycją, drugie z lekkim niedoświetleniem i jedno z prześwietleniem. Potem wybieramy zdjęcie, które faktycznie prezentuje się najlepiej.

15 Korzystaj z filtra. Nawet jeżeli korzystacie z lustrzanek cyfrowych, stosowanie tradycyjnych, wykorzystywanych jeszcze za czasów fotografii analogowej, filtrów ma sens i czasami jest jedynym sposobem na wykonanie świetnych zdjęć. Duży kontrast pomiędzy jasnym niebem a ciemnym pierwszym planem, który wyraźnie widać w czasie zachodu i wschodu słońca, wykracza poza możliwości matryc aparatów. Ratunkiem w tej sytuacji jest filtr połówkowy, który przyciemnia jasne niebo, pozostawiając pierwszy plan bez zmian. Z kolei filtr polaryzacyjny jest niezastąpiony gdy chcecie zlikwidować odblaski na niemetalowych powierzchniach.


Podpis w higslide
Filtr połówkowy przyciemni jasne niebo, pozostawiając pierwszy plan bez zmian. Dzięki temu uzyskacie zrównoważoną ekspozycje, bez konieczności późniejszego składania dwóch zdjęć w Photoshopie.

16 Wypróbujcie tryb zwiększające dynamikę. Jeżeli nie macie połówkowych filtrów ND i fotografujecie sceny o dużym kontraście, na ratunek może Wam przyjść np. tryb HDR, dostępny już w wielu nowoczesnych lustrzankach. W aparatach marki Canon, mamy także Auto Lighting Optimizer, a w Nikonie - Active D-Lighting, można je aktywować przez główne menu.

17 Użyj właściwego trybu ostrzenia. W nowych lustrzankach autofocus sprawuje się zazwyczaj bardzo dobrze, ale by zyskać jak najlepsze rezultaty, warto wybrać do sceny odpowiedni tryb ustawiania ostrości, dopasowany do sytuacji lub obiektu, który chcemy fotografować. Do statycznych scen najlepiej użyć trybu Pojedynczego zdjęcia (One Shot - w Canonie i AF-S - w Nikonie), do poruszających się obiektów najlepszy jest AI Servo w Canonie i AF-C w Nikonie.


Fotografując obiekty w ruchu, należy używać ciągłego trybu autofokusa
Fotografując obiekty w ruchu, należy używać ciągłego trybu autofokusa

18Korzystaj z przycisku blokady ostrości. Zazwyczaj ostrość łapiemy w momencie wciśnięcia do połowy spustu migawki. Jeżeli fotografujecie poruszający się obiekt, może to nie być jednak takie proste. Dlatego warto znaleźć przycisk, który - niezależnie od spustu migawki - pozwoli Wam aktywować autofocus. Zlokalizujecie go przez Menu użytkownika. Na korpusie niektórych aparatów znajduje się przycisk oznaczony AE -Lock, którym niezależnie możecie aktywować funkcję ostrzenia.

19 Przejmijcie kontrolę nad punktami autofocusa. Najlepszym sposobem na wyciągnięcie z autofocusa tego, co najlepsze jest właściwe korzystanie z punktów ostrości. By to zrobić, należy przełączyć się na ręczny wybór lub pojedynczy tryb AF i za pomocą pokrętła wybrać odpowiedni punkt, znajdujący się najbliżej obszaru, na który chcecie ostrzyć. W modelach takich, jak D7000 lub EOS 7D i wyższych, można wybierać zarówno grupy punktów, jak i punkty pojedyncze, co idealnie przydaje się przy fotografowaniu szybko poruszających się obiektów, których przybliżoną trajektorię jesteście w stanie przewidzieć. Wykorzystując grupę punktów, macie większe szanse na sprawne śledzenie obiektu.

20 Ostrz ręcznie. W fotografii makro lub w słabym świetle nieoceniana jest umiejętność ręcznego ostrzenia, która może dać znacznie lepsze rezultaty niż autofocus, który w takich warunkach może się gubić lub ustawiać ostrość nie na te elementy, na których Wam zależy. By ostrzyć precyzyjnie, najlepiej przestawić się na widok Live View, co pozwala w powiększeniu sprawdzić ostrość wykonanego zdjęcia.


Ręczne ostrzenie w trybie podglądu obrazu na żywo, to sposób na udane zdjęcia makro
Ręczne ostrzenie w trybie podglądu obrazu na żywo, to sposób na udane zdjęcia makro

Serwisy specjalne
Partnerzy

 

 

 

Digital Camera Polska
Wydanie na tablet:
Tablet
App Store Google Play
Wydawca
AVT-Korporacja Sp. z o.o.

AVT Korporacja
Sp. z o.o.

ul. Leszczynowa 11
03-197 Warszawa

tel.: 22 257 84 99
fax.: 22 257 84 00

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
avt.pl
ulubionykiosk.pl